Železniční muzeum Zlonice a Slaný

V sobotu 4. května jsme se brzy ráno sešli před lávkou a nasedli do vlaku směr Kralupy. Tam jsme přestoupili na motoráček do Slaného. Cestou jsme z okna pozorovali všelijakou zvěř, jak divokou, tak tu zkrocenou v ohradách. Ve Slaném jsme půl hodiny čekali, naštěstí jsme nemuseli opustit vlak, protože ten náš pak pokračoval na „jiné“ trati do Loun. Svezli jsme se ale už jenom kousek, vystoupili ve Zlonicích a pokračovali pěšky asi do kilometr vzdálené vesničky Lisovice, kde se nyní zlonické muzeum nachází. V objektu bývalého statku jsme měli možnost prohlédnout si spoustu věcí, které k železnici patří, nebo už spíše patřily. Na dvoře pak bylo několik parních lokomotiv, drezína, dokonce i autobus. Pan průvodčí muzea nám o všem zasvěceně vyprávěl, podívali jsme se do lokomotivy a do autobusu. Svezl nás i v malém vagonku taženém malou dieselovou mašinkou. Po prohlídce jsme ještě jednou obsadili pokladnu a nakoupili turistické vizitky, pohledy a další nezbytné věci.

Pak jsme se vydali zpět do Zlonic na nádraží a vrátili se do Slaného. Na náměstí jsme obsadili lavičky, poobědvali ze svých zásob a zahráli si i několik her. Navštívili jsme i cukrárnu, kde jsme každý spořádali po jednom kopečku zmrzliny. Kousek za náměstím, vedle Velvarské brány, jsme objevili infocentrum, takže sběratelé turistických a památečních věciček byli opět ve svém živlu.

Dalším cílem, ke kterému jsme zamířili, byla Slánská hora. Zčásti jsme si prošli naučnou stezku, kde jsme se mimo jiné dozvěděli, že vlastně stoupáme na bývalou sopku. Pozorovali jsme město z několika vyhlídek a proplétali se mezi čedičovými skalisky. Našli jsme také „kešku“ a nakonec jsme se utábořili na prosluněné louce. Posvačili jsme, zahráli si hry a pak už jsme seběhli dolů do města na vlak. Jeli jsme ze zastávky, abychom se nemuseli vracet přes celé město na nádraží.

Cesta domů nám pak už rychle uběhla. Počasí se nám vydařilo, takže jsme přijeli plni zážitků z pěkného dne.

Více ve fotogalerii a ještě více na rajčeti.

Jitka

Přejít nahoru