Turisticko-vědecké rozjímání v bike-parku

V pátek 4. 6. 2021 bylo odpoledne a večer v řežském bike-parku veselo. Vědecký kroužek pořádaný při naši základní škole pořádal rozlučku pod širým nebem, a jelikož řada dětí i vedoucích jsou členy našeho turistického oddílu, tak nás napadlo spojit úsilí a připravit dětem nezapomenutelné odpoledne plné her a zajímavých aktivit. Dětem, které ještě turistický oddíl neznají, jsme chtěli ukázat, jak se u nás bavíme a malí vědci zase ukázali, jak to chodí u nich.

Samotný program vydal na celou stránku formátu A4, tak zde představíme jen některé z aktivit, do kterých byly děti zapojeny. Celá akce měla vyvrcholit nočním pozorováním hvězd, které se díky počasí úplně nepovedlo, ale i tak byli všichni spokojení. Jak je známo: „Nejlépe poznáš přítele, když sním prožíváš stejné věci.“ To se nám povedlo hned na začátku akce, kdy všichni přítomní museli odnosit přivezené dřevo na táborák. Ti, co se neznali, se mezi sebou poznali a byli připraveni na prožití společného dobrodružství.

Po oficiálním zahájení v podobě představení činnosti turistického oddílu TOM Řež a náplně vědeckých kroužků uspořádala Jitka pro všechny děti mini Tézetko, při kterém museli děti co nejrychleji proběhnou vyznačenou dráhu, nalézt a zodpovědět všechny schované otázky. Pro zklidnění a vydýchání připravila Anička malý a zábavný vědecký kvíz. Následovala návštěva výběhu poníků manželů Šarochových, kde nám paní Šarochová ukázala, jak se ke koním chovat a co vůbec jejich chov obnáší. Návštěva u poníků na rozpáleném slunci byla velmi vysilující, a tak přišla vhod další aktivita, a to pouštění raket na vodní pohon. Zde si děti vyzkoušely třetí Newtonův zákon (akce a reakce) v praxi. PET lahve naplněné vodou byly vystřelovány pomocí do nich pumpovaného vzduchu. Děti byly mokré a spokojené.

Ty, co nezajímaly rakety, si mohly vyzkoušet základy aerodynamiky v podobě pouštění házedel nebo letadel na gumový pohon. Pro mladé závodníky byla vybudována závodní dráha pro RC modely aut. Na startovní čáře se potkalo osm skvělých závodníků s rozličnými modely terénních i silničních aut. Vítězem na komplikované dráze byl Jakub Studnička, následován Vojtou Grošupem a Maxmiliánem Kocurem.

Po malých autech přišla na řadu ukázka jízdy na motokrosové motorce Kawasaki KX85, kterou nám představil Šimon Zilvar. Šimon se představil bravurní jízdou v terénu a přes překážky. Zájemcům z řad dětí i vedoucích dokonce svou motorku ukázal a kdo chtěl, mohl se na ni také posadit.

To už se chýlil den ke konci a hladová břicha všechny přitáhla k ohni, kde se začaly pod Filipovou mistrovskou rukou linout nezaměnitelné tóny známých i neznámých táborových písní.

S příchodem večera nás čekalo malé povídání o vesmíru, hvězdách a planetách. Za správné odpovědi na kvíz sestavený Danou Korčákovou děti dostaly svítící náramky a bike-park se během několika minut proměnil na palouk bludiček.

U ohně jsme stále čekali na roztažení oblohy, abychom se na ty hvězdy a planety také podívali, když jsme si už o nich tolik řekli, ale nepovedlo se nám to. Naštěstí jsme vymysleli náhradní plán a v půlce srpna zkusíme uspořádat v bike-parku spaní pod širákem spojené s pozorováním hvězd a hlavně kometárního meteorického roje Perseidy. O akci vás budeme včas informovat.

Více fotek na rajčeti.

Zbyněk

.

.

.

Přejít nahoru