Výprava do Náchoda

V pátek 19. 9. 2014 večer jsme vyjeli na víkendovou výpravu do Náchoda. Cestovali jsme vlakem do Prahy a autobusem směr Náchod. Celou cestu nám pršelo, byla už tma a jízda byla nekonečná. Sotva jsme ale dorazili do cíle, déšť ustal a svěží vzduch nás dokonale probral. Došli jsme do turistické ubytovny, kde už na nás čekala paní správcová. Rozdělili jsme si pokoje, vybalili, ale protože už bylo opravdu hodně hodin, dali jsme rychlou hygienu a zalehli do postelí.

V sobotu ráno jsme se nasnídali, vzali si s sebou jídlo na celý den a vyrazili do kopců nad město. Celou cestu jsme stoupali, ale nikdo to nevzdal a nakonec jsme se vyškrábali u Jiráskovy chaty. Tu jsme si ale nechali až na odpoledne, nejprve jsme pospíchali do Pevnosti Dobrošov, kde jsme měli objednanou prohlídku. V obrovské betonové pevnosti to bylo nesmírně zajímavé, z povrchu jsme postupně scházeli do nižších pater v rozsáhlém podzemí, potom jsme šli dlouhou podzemní chodbou, a abychom se pak dostali zase nahoru, museli jsme vyšlapat více než dvě stovky schodů. Venku u pevnosti jsme pak poobědvali z vlastních zásob. Odpočatí jsme se potom vrátili k Jiráskově chatě a vylezli na rozhlednu, která vyrůstá z její střechy. Mezitím se rozpustily mlhy a udělalo se krásně, tak jsme si výhled do kraje užili. Zpátky jsme už šli z kopce, cestou jsme několikrát hráli na schovávanou. Chtěli jsme se podívat i na bunkr Březinka, ale bohužel nám zkratku k němu zatarasil ohradník pro krávy, tak jsme ho viděli aspoň z dálky. Došli jsme až do Bělovse, kde jsme se občerstvili u minerálního pramene Ida a odpočinuli si u řeky Metuje. Zpátky do ubytovny jsme minuli další malý bunkr a v Kauflandu nakoupili zásoby na neděli.

K večeři jsme si uvařili špagety a potom jsme si hráli hry, někdo koukal chvíli na televizi a někdo vyráběl tolik populární náramky z gumiček. Po náročném dni se to pak usínalo úplně samo.

V neděli jsme se po snídani sbalili a vyrazili do centra Náchoda. Přes náměstí jsme po schodech vystoupali k náchodskému zámku. Pod prvním nádvořím tam chovají medvědy, tak jsme je důkladně pozorovali. Pak jsme si koupili suvenýry v pokladně (dlouhou prohlídku zámku už bychom nestihli), prošli jsme zámkem a vydali se na starý vojenský hřbitov. Cestou jsme narazili na malou oboru s daňky, nechali se ochotně pohladit i nakrmit. Na vojenském hřbitově se nám moc líbilo, bylo to takové zvláštní tajemné místo. Došli jsme opět do města a usadili jsme se na lavičkách na náměstí. Vybalili jsme oběd, při tom pozorovali holuby a potom jsme se zašli podívat i do místního informačního centra.

A pak už byl tak akorát čas na přesun na autobusové nádraží. Nasedli jsme do autobusu (opět se spustil déšť!) a vyrazili k domovu. Cesta tentokrát ubíhala rychle, snad proto, že bylo světlo a mohli jsme pozorovat krajinu. Doma v Řeži už nás čekali rodiče, bylo po dešti a výprava se nám prostě vydařila!

Více ve fotogalerii a ještě více na rajčeti.

Jitka

Přejít nahoru