TOM na akci Pohádky Máme v Rádiu

Náš turistický oddíl se v neděli 5.5.2024 účastnil pro turisty velmi netradiční akce. Během jedné hodiny jsme absolvovali 300 km pohádkový výlet a dostali se třeba na Kozákov nebo Strážný vrch a nemuseli se přitom zvednout z deky. Jak je to možné? Použili jsme vysílačky a ve veřejném pásmu 446 MHz tzv. PMR (Personal Mobile Radio) a povídali si s různými pohádkovými bytostmi. Dnes se totiž mezi 11:00 a 13:00 konala akce Pohádky Máme v Rádiu (https://sites.google.com/fit.cvut.cz/pohadky-mame-v-radiu/domovská-stránka). 

I když byla akce svolána velmi narychlo, pár se nás v 10:30 sešlo a v 11:00 jsme už v sadu nad Řeží u Velkého vrchu začali přijímat první signály. Při cestě na vysílací stanoviště vysvětlil všem Zbyňa jak správně používat vysílačku a jak se do vysílaček hlásit a na co se ptát protější strany. Z prvotního nadšení, kdy chtěli všichni vysílat se díky stydlivosti utvořily 2 týmy. Jeden, který vysílal – Apollo Řež, Šimon Řež a Zokl Řež a skupina zapisovatelů spojení.

První spojení se povedlo hned v 11:08 a to s 15 km vzdáleným drakem Bucifalem, který se usídlil na mohyle na Bílé hoře. Nejdelší spojení se uskutečnilo s králíčkem Bingem, který tou dobou pobýval na Strážném vrchu vzdáleném 80 km od naší pozice. Ve stejné vzdálenosti jsme zaslechli a promluvili si i s loupežníkem Lotrandem, který se snažil dobýt kopec Kozákov. Ve vysílačce jsme dokonce zaslechli E.T. mimozemšťana a dokonce se s ním dalo i komunikovat. Díky Zbyňovi a jeho výbavě pro příjem signálů v radioamatérských pásmech jsme byli schopni zachytit i pohádkové obrázky, které byly vysílány technologií SSTV (Slow-scan Television) ze 30 km vzdáleného Lomu Na plachtě.

Akce byla velmi vydařená a přínosná i pro zúčastněné rodiče. Děti už vědí, co nového potřebují pořídit :-). Vysílačky jsou už delší dobu nedílnou součástí našich výprav a vždy máme velkou radost, pokud na druhé straně někoho uslyšíme a můžeme si sním vyměnit informace o naší výpravě, počasí nebo jen tak nezávazně pokecat. Pokud někde v éteru uslyšíte volací značku TOM Řež, tak si můžete být jistí, že je to některá z našich výprav! 

Ukázka deníků jednotlivých operátorů:

Diskuze

Přejít nahoru