Tábor 2010 – dobývání Annapurny

Letošní tradiční letní tábor TOM Řež se konal v Havlovicích u Úpice ve východních Čechách.
Proměnili jsme se v horolezce, kteří se v polovině minulého století pokoušeli zdolat vrchol Annapurny. Cesta k vrcholu byla dlouhá a vyžadovala spoustu příprav, práce a sportovních výkonů. Horolezci různých národností si mnoho věcí museli sami vyrobit (žebříky na překonávání trhlin, užitečné krosny s dřevěnou konstrukcí, vlajky). Spoustu věcí se museli naučit – např. skvěle vázat uzle, zacházet s mapou, buzolou i GPS, ovládat vysílačku i základní horolezecké jištění. Pro hlavní závěrečný výstup musely výpravy mnoho věcí získat (kyslíkové láhve, zásoby jídla, lana, vařiče atd.).

Při postupu brodili ledové řeky, překonávali nečekané převýšení v Severní stěně, objevovali výškové tábory a kvůli aklimatizaci v nich neváhali přespat. Nečekaně potkali i Yettiho!

A můžeme je jen chválit! Členové týmů skvěle spolupracovali, starší pomáhali mladším a i ti nejmladší se snažili, aby si jejich tým vedl dobře, a překonávali sami sebe.

V základním táboře (Base Camp) znamenitě pomohli horolezcům z celého světa Šerpové, místní znalci terénu, počasí, tradic i hor. Děkujeme Danovi, Davidovi, Lindě, Martině, Vilíkovi a Zuzce za kamarádskou pomoc a výborné herecké výkony :)

Horolezci jsou ovšem lidé bohatí i duchem, nejen tělem, takže se dobrovolně podíleli na vydávání místního plátku Káthmándú Times, přiložili ruku k dílu, když se budovalo improvizované kino,vlastnoručně vyrobili mnoho pískových obrázků a tak bych mohla pokračovat ještě dlouho.

Všichni vedoucí (Mary Těthalová, Mirka Zrubecká, Zuzka Pínová, Gábi Těthalová, Míla Bartíková, Pavel Blažek, Petr Hezina, Jarda Pína, Tomba Tomáš Bartík, Ifča Pínová) i posádka kuchyně (Dana Čejková, Jana Štěpánková, Václav Méďa Zíka) věnovali jako každoročně svou dovolenou dětem bez jakékoli finanční odměny.

Přejít nahoru