Tábor TOM Řež – Na Ostrůvku 2015

Letošní tábor je za námi. Strávili jsme ho na našem osvědčeném místě – na tábořišti Na Ostrůvku v Milčicích u Blatné od 3. do 17. července 2015. Tentokrát jsme se ocitli ve středověkém městečku a rozdělili jsme se do měšťanských rodů Štuků, Mydlářovců, Hájků, Olbramovců a Volframovců. Vládu nad městem převzala starostka a městská rada. Pronikali jsme do tajů starých českých pověstí a pokoušeli se přijít na kloub některým středověkým řemeslům. Díky tomu už dnes něco víme o mýdlařství, svíčkařství, šperkařství, bylinkářství, košíkářství, mlynářství a pekařství, tkalcovství, provaznictví, papírenství, hrnčířství a brašnářství.

Nedílnou součástí letošního tábora byla i cyklistika. Po pár letech jsme s sebou zase vzali kola, což se nám velmi vyplatilo. Na kolech jsme se jezdili koupat do lomu v Mačkově nebo k nedalekému Chvalovskému rybníku, jezdili jsme na projížďky po okolí a vyrazili jsme i na dva celodenní výlety: přes kadovský viklan do Chanovic, kde jsme navštívili skanzen a zámek, zdatnější to pak vzali i přes Blatnou, a v druhém týdnu pak do Horažďovic, kde jsme se podívali do úžasného starého mlýna, někteří se pak vraceli přes Strakonice.

V polovině tábora nás čekalo překvapení: přijela se za námi podívat skupina historického šermu, sehráli nám parádní představení, v jehož rámci pak provedli verbování nových vojáků, a tak každý dostal nějaký ten kousek kostýmu, zbraň nebo jinou vojenskou nezbytnost a naučili jsme se základním vojenským povelům a zvyklostem. V závěru tábora nás čekalo hledání pokladu kněžny Libuše. Cestu k němu si každý rod luštil během celého tábora pomocí skládání písmenek, která dostával každý den za zvládnuté dovednosti a hry. Naší táborovou měnou byly pravé stříbrňáky, které se daly utratit ve středověkém bufetu.

Letošní tábor se nám nadmíru vyvedl, hlavně díky krásnému počasí a také kolům, která nám dala nové možnosti. A v neposlední řadě i díky celé městské radě ve složení Jitka Kroupová, Petr Hezina, Mirka Zrubecká, Kamča Houdová, Milan Bláha, Jirka Kroupa, Maruška Martinásková, Karel Němec, Zuzka Vlčková, Ivana Zrzavá a Petra Pekárková. O naše plná bříška se starala vrchní kuchařka Martina Veselá s vydatnou pomocí kuchařských učedníků Heleny Martinákové a Petra Münzbergera. Poděkování patří také Asociaci TOM, která nás podpořila.

Ať žije tábor 2016! Více ve fotogalerii a ještě více na rajčeti.

Jitka

Přejít nahoru