Tábor TOM Řež – Na Ostrůvku 2013

Letošní tábor se konal 29. 6. – 12. 7. 2013 Na Ostrůvku v Milčicích u Blatné. Tábořiště je to osvědčené a oblíbené, někteří z nás už tu totiž byli počtvrté. Odjížděli jsme v sobotu ráno den po vysvědčení od ústavu a už po poledni nás přivítalo Sanatorium doktora Robschitze. Toto vyhlášené nervové sanatorium se specializuje na léčbu poruch způsobených dlouhodobým pobytem ve vzdělávacích ústavech, jako jsou základní školy, gymnázia, odborné školy a podobně. Druhý den po příjezdu proběhly velké vstupní prohlídky, při kterých se posuzovala míra duševních i tělesných postižení. Výsledek pohovorů byl více než jasný – všichni do jednoho byli přijati mezi pacienty sanatoria a od dalšího dne se tedy mohlo začít s intenzivní léčbou a účinnými terapiemi.

Terapeutická léčba byla zaměřena mnoha směry, například terapie dřevem, minulostí, přítomností, zemědělstvím, češtinou, medem, hudbou, pravěkem, ohněm i vodou, sportem, rukodělnou činností apod. Za každou splněnou terapii pacienti dostávali vždy večer nový přívěšek, který se připínal na náramek. Součástí ozdravného procesu byla také péče každého pacienta o svou pokusnou myš. Léčba se postupně stávala velmi účinnou, proto mohli pacienti později i dostat vycházky mimo sanatorium, takže jsme se podívali na zámek v Blatné a viklan v Kadově. Také jsme se setkali s osazenstvem nedalekého tábora a strávili s nimi na louce večer plný her.

Letos nám skvěle vyšlo počasí, kromě dvou bouřek převládalo příjemné letní počasí bez velkých veder. Pacienti sanatoria se během svého pobytu cítili skvěle, s ošetřujícím personálem ochotně spolupracovali. Na závěr pobytu tak nezbývalo než konstatovat, že léčba byla nadmíru úspěšná. Ke zdárnému průběhu velkou měrou přispěla výtečná kuchyně, terapeutickým odborníkem přes stravování byla Mary Těthalová. Na fyzické i duševní zdraví bedlivě dohlížel tým věhlasných odborníků ve složení MUDr. Morseová (Ifča Pínová), King. Barak Neschopný (Milan Bláha), MUDr. Patricie Pidlovoká (Šárka Rokůsková), NejDr. Zora Zmatená (Jitka Kroupová), PrDr. Bohunka Nebezská (Hanka Šmitáková), Medička Jehlička (Mirka Zrubecká), PUDr. Erik Cvak (Jirka Šimonovský), zdr. ses. Uršula a Květoslava. Sanatorium s radostí přivítalo také několik odborných návštěv, které nám vypomohly s některými terapiemi. Poděkování patří i těm, kteří nás podpořili – Asociaci TOM a manželům Prchalovým.

Více ve fotogalerii a ještě více na rajčeti 1 a rajčeti 2.

Jitka

Přejít nahoru