Tábor TOM Řež – Skryje 2012

Letošní tábor se konal ve Skryjích na jižní Moravě, u říčky Bobrůvky. Vzhledem k velké vzdálenosti jsme tentokrát zvolili dopravu vlakem, kterým je cestování na dlouhé tratě příjemnější. Několikrát jsme přestupovali, závěrečný úsek z Tišnova jsme pak dojeli autobusem. Tábořiště se nacházelo v krásném údolí kousek za vesnicí, do lesa i k řece to bylo „co by kamenem dohodil“.

Pár dní před odjezdem dostali všichni dopis s dobrou zprávou – vyhráli jako „Děti štěstěny“ úžasnou cestu kolem světa, takže celý tábor byl ve znamení cestování a poznávání nejrůznějších koutů světa. Jako táborová měna byl zvolen americký dolar, který je směnitelný po celém světě, takže se nám výborně hodil pro naše cesty. Světoběžníci se rozdělili na pět týmů – Cestovatelé, Plantážníci, Buřtíci, Freecoolíni a Turisťáci. Každý večer při nástupu jsme otevřeli tajemnou obálku s informací, do které země se další den vydáme, a dopoledne jsme pak nastoupili do letadla, které nás tam přepravilo.

Putování jsme zahájili v Evropě – navštívili jsme Francii. Podnikli jsme cyklistickou výpravu po zámcích na Loiře, uspořádali módní přehlídku, absolvovali slavné Tour de France a přihlíželi i napínavému Paříž – Dakar. Další den jsme se přepravili na severní část zeměkoule, do oblasti Arktidy a severských států. Dopoledne jsme dobývali Severní pól, odpoledne pak běhali proti vichřici a pochodovali v pořádně teplém oblečení v mrazu. Dále jsme navštívili Mongolsko, kde jsme si vařili oběd v jurtách, sledovali exhibiční zápas v ping-pongu a přebírali rýži. Celé další dva dny jsme strávili USA, kde jsme se najedli v McDonalds, objevili Grand Canyon, pobavili se v kasinech v Las Vegas, kde jsme roztočili svoje dolary, někteří pak jeli na kolech na nefalšovaný americký ranč, jiní se zase vyhřívali na floridských plážích. Pak jsme se zase vrátili do Evropy, tentokrát do Nizozemí, kde jsme pašovali vzácné tulipánové cibule a překládali náklad v největším přístavu na světě v Rotterdamu. V našem putování jsme zavítali i do daleké Austrálie, tam jsme napodobili klokany a skákali s kapsami (batohy) na břiše, ale hlavně jsme se zúčastnili operního festivalu v australském Sydney. Každý tým si vymyslel krátký příběh, který zdramatizoval a zhudebnil do podoby operního žánru, a vrcholem přehlídky pak byl nácvik a představení úryvku Smetanovy opery Prodaná nevěsta. Dalším velkým zážitkem byla návštěva Číny. Stavěli jsme Velkou čínskou zeď, vyráběli dřevěné hůlky, se kterými se ti zručnější i v poledne najedli, a ve velké textilní továrně na padělky si každý ušil svoje značkové tričko. Nezapomněli jsme ani na Afriku, kde jsme pozorovali a poznávali zvířata na safari, v jihoafrických dolech hledali diamanty, nosili jsme vodu jako správné africké ženy na hlavě, uspořádali přehlídku bubnování a válečného pomalování a za tmy se opět vrátili na safari, tentokrát za nočními zvířaty. Potom se z nás stali námořní cestovatelé a vydali jsme se na objevitelské výpravy do oblasti Tichomoří. Abychom si naklonili domorodého náčelníka, vyrobili jsme mu korálkové náramky a pak zahájili velké pátrání po tom, na kterém že ostrově to se svým kmenem sídlí. Poslední zemí, kam jsme odletěli, byla Velké Británie a celý den jsme tak zasvětili velkému sportovnímu svátku. Zúčastnili jsme se Letních olympijských her, nechybělo slavnostní zahájení, při kterém zástupkyně Řecka zapálila olympijský oheň, a pak nastalo celodenní velké sportovní klání v nejrůznějších disciplínách.

Samozřejmě jsme nezapomínali ani na naši vlast. Zdatnější cyklisté tak vyrazili na majestátný hrad Pernštejn, ostatní, aby jim to nebylo líto, dojeli na kolech do nepříliš vzdálené hospůdky, kde jsme si na zahrádce dali limču a nanuka. Navštívili jsme i blízké město Tišnov, kde jsme se vyšplhali na vysokou rozhlednu. Dolary, které jsme si vydělali při nejrůznějších soutěžích, jsme mohli utratit v táborovém bufetu. A když už jsme u toho jídla, tak kuchyně byla bezkonkurenční! Tábor se nám tedy opravdu povedl, i počasí nakonec ukázalo svou pravou letní tvář, a tak nezbývá, než těšit se na ten příští!

 

Více ve fotogalerii a na rajčeti.

Jitka

 

Přejít nahoru